Zapraszamy na wycieczki po magicznym Podlasiu trasami opracowanymi przez wydawnictwo Pascal. Bogactwo flory i fauny, parki narodowe i krajobrazowe – wszystko to dostarcza wielu wrażeń, a jednocześnie stanowi okazję, by nacieszyć się ciszą i spokojem, jaki daje bliski kontakt z naturą. Podlasie to także miejsce przenikania się różnych kultur i religii, pełne zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają różnorodne trasy piesze i rowerowe, spływy kajakowe lub wycieczki łodziami.
Zaglądaj do nas regularnie i odkrywaj nowe trasy.
Ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe nadbużańskie tereny są doskonałym miejscem na wyprawy turystyczne. Zwiedzanie tej części Podlasia pozwala na obcowanie z nieskażoną przyrodą, a tutejsze tereny tchną ciszą i spokojem. Warto wybrać się do Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, gdzie można podziwiać przyrodę ostatniej naturalnej doliny dużej nizinnej rzeki
w Europie. Miłośnikom spacerów bez wątpienia przypadnie do gustu architektura tutejszych miast, która urzeka spokojnym klimatem.
Tym, co najmocniej cechuje Podlasie jest jego wielokulturowy charakter: doświadczymy tu świadectw dziedzictwa żydowskiego, muzułmańskiego czy prawosławnego. Pozostałości tej mozaiki możemy z łatwością odnaleźć dzisiaj. Wędrując po regionie co rusz natrafiamy na miejsca kultu prawosławnego czy tatarskiego, zachowało się też stosunkowo dużo judaików. Podlasie to miejsce, gdzie możemy stać się świadkami kultywowania multikulturowych obyczajów. Dodatkową atrakcją jest możliwość rozkoszowania się wspaniałą, przesiąkniętą różnymi wpływami kuchnią regionalną.
Północno-wschodnia część Polski to nie tylko wspaniała przyroda – to także zamieszkujący ten region ludzie i przebogata kultura ludowa. Miłośnikom etnografii „folklorystyczne” zwiedzanie polecamy zacząć od Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, a następnie udać się na specjalistyczny Szlak Rękodzieła Ludowego. Przebiega on przez szereg miejscowości, w których przetrwały dawne tradycje i rzemiosła: Czarna Wieś Kościelna, Łapczyn, Zamczysk, Janów i Sokółka. Szlak pozwala przenieść się w czasie i zajrzeć do pracowni dawnych rzemieślników: kuźni, warsztatów rzeźbiarzy, pracowni garncarzy, tkaczy, czy łyżkarzy.
Miłośnikom nieskażonej cywilizacją przyrody nie trzeba przedstawiać największych naturalnych atrakcji Podlasia. Tysiące hektarów rozlewisk w dolinie Biebrzy i Narwi to niedostępny dla człowieka dom dziesiątków gatunków ptaków, ssaków i owadów. Tereny te znane są przyrodnikom z całej Europy, a turyści mogą zapuszczać się tu wyłącznie na określonych zasadach, tak aby przyroda mogła rozwijać się własnym, odwiecznym rytmem, niezakłóconym ludzką ingerencją. Zapraszamy do wspaniałej krainy bagien, moczarów i magicznych porannych mgieł…
Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu i aktywnego wypoczynku będą mieli co robić na Podlasiu przez całe tygodnie. Doskonałym miejscem do spędzenia zdrowego, urozmaiconego weekendu jest północna część regionu, czyli okolice Augustowa. Można tutaj pospacerować, urządzić rowerową eskapadę, spalić energię podczas wyprawy kajakiem, a nawet… poszaleć na nartach.
Ze względu na swoje walory historyczne i kulturowe Podlasie jest doskonałym miejscem, by podziwiać architekturę sakralną i dworską. Zachęcamy do odwiedzenia pałacu w Korczewie, spaceru po leżącym nad Bugiem Drohiczynie i obejrzenia zabytkowych świątyń w Siemiatyczach. Drugi dzień zapowiada się równie obiecująco. Wyprawę zaczynamy od niedużego Mielnika, by potem podążyć na południe do pięknego Janowa Podlaskiego, przyciągającego przede wszystkim miłośników koni arabskich. Ostatnim punktem wędrówki będzie rozpostarta na granicy Podlasia i Polesia Lubelskiego, po obu stronach rzeki Krzny, Biała Podlaska.
Północno-wschodnie krańce naszego kraju oferują mnóstwo atrakcji dla rodzin. Są tu miejsca, w których świetnie będą się bawić zarówno rodzice, jak i ich pociechy. Świetnym pomysłem jest wycieczka do Suwałk, stolicy regionu leżącej w zakolu Czarnej Hańczy. To przyjemne miasto z niewysoką zabudową i ciekawymi zabytkami. Koniecznie odwiedzić trzeba Wigierski Park Narodowy. Jego atrakcją jest jezioro Wigry, jedno z najpiękniejszych w Polsce, a sam park można zwiedzać pieszo, w kajaku, na rowerze albo w wagonikach kolejki wąskotorowej.
Białowieski Park Narodowy to atrakcja o randze światowej. Ostatni zachowany fragment pierwotnej puszczy stanowi naturalny skansen przyrodniczy. Jako jedyny obiekt w Polsce wpisany jest na dwie listy UNESCO: Światowych Rezerwatów Biosfery oraz Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego. Nasza trasa zacznie się w Białowieży, skąd – po odwiedzeniu muzeum i skansenu – wyruszymy na puszczańskie szlaki.
Mnogość różnego rodzaju rzek, rozlewisk, jezior i kanałów sprawia, że na Podlasiu świetnie czują się wodniacy. Można tu pływać kajakiem, tradycyjnymi łodziami, stateczkami wycieczkowymi, jachtami oraz po prostu wypoczywać na plaży. Proponowana trasa wiedzie wzdłuż Czarnej Hańczy – pięknymi szlakami wodnymi i terenami położonymi bezpośrednio nad wodą.
Północno-wschodnie krańce naszego kraju to tereny o wspaniałej spuściźnie kulturowej i historycznej. Pamiątkę po minionych stuleciach stanowią zabytkowe budowle, od dostojnych kościołów prezentujących rozmaite style architektoniczne, przez zachwycające zamki i pałace, po obiekty o przeznaczeniu militarnym. Świetnym miejscem do pogłębienia swojej wiedzy o regionie są muzea. Trasa zaczyna się w stolicy Podlasia, następnie wiedzie do uroczego, przeglądającego się w Narwi Tykocina. W Jedwabnem zapoznamy się z historią nie tak odległą, a w Łomży zobaczymy m.in. wspaniałą kolekcję bursztynów…
Urokliwe krajobrazy, śródpolne drogi, niewielkie różnice wysokości – Podlasie jest wręcz stworzone dla turystyki rowerowej. Można skorzystać z profesjonalnie przygotowanych tras, które powstały w ostatnich latach albo wybrać się na wędrówkę szlakiem wytyczonym przez siebie. Świetnymi terenami do eksploracji z perspektywy siodełka rowerowego są tereny wiodące od Białegostoku na północ, do Świętej Wody, przez piękne tereny otuliny Puszczy Knyszyńskiej, lub na zachód, aż po obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego.
Podlasie to wspaniałe miejsce do spędzenia weekendu z dziećmi. Pierwszy dzień warto przeznaczyć na samą stolicę regionu i jej atrakcje. Jest tu fascynujący teatr lalek, pełne śmiechu centrum zabaw, park linowy, a także ogród zoologiczny, w którym można zobaczyć samego żubra. Niecodziennym przeżyciem będzie wizyta w Fabryce Misia. Drugiego dnia możemy wypuścić się w podlaski interior. Na północ od stolicy położona jest osada Jurowce z „Muzeum Dziejów Ziemi” i towarzyszącym mu parkiem rozrywki, a w niedalekim Zalesiu spotkać można krasnoludki. Miłośnicy Dzikiego Zachodu nie mogą pominąć indiańskiej wioski Puszczykówka.