Czy GMO wchodzi w skład <br />
wszystkich pasz dla kurczaków?

Czy GMO wchodzi w skład
wszystkich pasz dla kurczaków?

Od czasu pojawienia się na rynku żywności modyfikowanej genetycznie trwa spór wśród naukowców i specjalistów dietetyków na temat jej wpływu na ludzi. Jedni ostrzegają przed jej spożywaniem  i używaniem do karmienia zwierząt hodowlanych, drudzy widzą w niej rozwiązanie problemów związanych z niedoborem i wysoką ceną roślin bogatych w wartościowe składniki odżywcze. Obiektywnie należy stwierdzić, że żadna ze stron tej dyskusji nie przytoczyła dotychczas rozstrzygającego argumentu. Z pewnością upłynie jeszcze bardzo wiele lat, nim będzie wiadomo, jaki wpływ ma GMO na organizmy zwierząt i ludzi.

 

Na rynku jest dostępnych wiele składników pasz, każdy z hodowców może wybrać odpowiednią dla metody hodowli drobiu, którą stosuje. Karma, która przeznaczona jest dla kurczaków Zagrodowych, powstaje pod ścisłą, państwową kontrolą weterynaryjną oraz podlega szczegółowym wewnętrznym wytycznym. Najważniejszą i najbardziej wyróżniającą cechą tej paszy jest kategoryczny zakaz używania do jej komponowania składników zawierających GMO. Najczęściej modyfikacjom genetycznym bywa poddawana soja, dlatego, w przeciwieństwie do hodowli przemysłowej, nie jest używana do karmienia Kurczaka Zagrodowego. W skład mieszanek wchodzą wyłącznie rośliny, tj. ziarna zbóż – pszenica, kukurydza, pszenżyto; nasiona roślin oleistych – słonecznik, rzepak; nasiona roślin wysokobiałkowych – bobik, groch. Wszystkie zboża wchodzące w skład karmy przeznaczonej dla Kurczaka Zagrodowego pochodzą z naszego regionu geograficznego i posiadają certyfikat poświadczający, że są wolne od modyfikacji genetycznych (GMO). Jedynymi dodatkami są witaminy, minerały i wyciągi ziołowe.

 

Wniosek:
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów pasz, z GMO i bez. Kurczak Zagrodowy jest karmiony karmą, która nie zawiera elementów modyfikowanych genetycznie.