Od dawna tradycyjny domowy rosół podaje się osobom chorym, przeziębionym, osłabionym i wymagającym regeneracji. Tak nakazuje mądrość przekazywana z pokolenia na pokolenie, a babcie mówią nawet, że „rosół jest dobry na wszystko”. Przypisuje się mu wręcz właściwości lecznicze. Jak jest naprawdę? Czy to mit, czy są racjonalne powody, dla których warto podawać drób osobom chorym?
Struktura mięsa kurczaka składa się z bardzo delikatnych włókien, dlatego jest ono lekkostrawne i najczęściej stanowi pierwsze mięsne danie podawane niemowlakom. Mięso to zawiera wiele witamin i mikroelementów, których organizm ludzki nie jest sam w stanie wytworzyć, a które są niezbędne dla jego rozwoju i prawidłowego funkcjonowania, np.
• witaminy z grupy B — są odpowiedzialne za prawidłowy wzrost dzieci, sprawne funkcjonowanie układu nerwowego, równowagę psychiczną i chronią przed powstawaniem chorób nowotworowych,
• cynk — wchodzi w skład aż 80 enzymów, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu gruczołów i gospodarkę hormonalną, uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów, węglowodanów, jest stosowany w leczeniu depresji, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, chorób autoimmunologicznych, wzmacnia układ odpornościowy,
• magnez — normalizuje funkcjonowanie układu nerwowego, podnosi efektywność pracy szarych komórek, odpowiada za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego, poprawia trawienie, przeciwdziała narastaniu kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe, wspomaga leczenie astmy i zapalenia oskrzeli,
• białko — jest głównym składnikiem budulcowym organizmu, stanowi 20% jego masy, jest niezbędne do budowy nowych i regeneracji zużytych tkanek.
Ze względu na tę zawartość mięso kurczaka znajduje szerokie zastosowanie w diecie dla chorych. Wiele schorzeń ma swoje przyczyny właśnie w niedoborze składników odżywczych dostarczanych organizmowi. Kurczak jest bardzo często wykorzystywany w dietoterapii i zalecany w przypadku:
• chorób przewodu pokarmowego — żołądka, wątroby, jelit,
• chorób układu krążenia,
• otyłości,
• cukrzycy,
• i wielu innych.
Mięso kurczaka znajduje szczególne zastosowanie w wypadku diety przeznaczonej dla osób z chorobami nowotworowymi. Jego głównymi atutami jest lekkostrawność, niska zawartość tłuszczu i wysoka zawartość białka.
Na zawartość składników odżywczych w mięsie kurczaka na pewno ma wpływ sposób jego chowu i karmienia. Kurczak Zagrodowy hodowany jest w wybranych rodzinnych gospodarstwach i warunkach podlegających ścisłej kontroli weterynaryjnej i zoologicznej. Proces jego dorastania jest znacznie dłuższy od brojlerów, o co najmniej dwa tygodnie. Ma też dostęp do zagrody na świeżym powietrzu i dużego kurnika. Pasza stosowana do jego karmienia zawiera tylko składniki roślinne. Bezwzględnym zakazem jest objęte wykorzystywanie do jej komponowania zbóż modyfikowanych genetycznie (GMO).
Wniosek:
PRAWDA — mięso kurczaka jest idealne dla chorych, a rosół to „najzdrowsza zupa na świecie”. Warto jednak pamiętać o kupowaniu mięsa kurczaków o możliwie najwyższej jakości.